Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Metamfetamin

Metamfetamin

Metamfetamin,  Uyuşturucu özellikli birçok madde  ülkemizde yasalar ile yasaklanmıştır. Bunlardan biri de metamfetamin'dir. Uyuşturucuların yasal kullanım istisnası tıbbi ilaç yapımında kullanımıdır. Metamfetamin ilk defa 1893 yılında bilim adamı Nagayoshi tarafından laboratuvar ortamında sentetik olarak elde edildi.1919 yılında bu günkü  kristalize beyaz haline  ilaç üreticisi Agira Ogata tarafından getirildi. Metamfetaminin suda tam olarak çözünmez, fakat suya karıştırıldığında erimeyen tortular şeklinde görülür. Suya karıştırıldığında  etkisi daha fazladır.  Metamfetamin, amfetamin ile benzerlik gösterir. İkisi de merkezi sinir sistemini uyarıcı etkiye sahiptir.  Fakat metamfetamin bağımlılık yaparak daha tehlikeli hale gelir. Doktorun yazdığı  özel reçete ile alınabilir.   Ağızdan, intramüsküler, buğu ve rektal yoldan tıbbi amaçla verilir.

Metamfetamin özellikleri nelerdir?

 • Metamfetamin, kullanıcısına halüsinasyon gösteren, uyarıcı sentetik özelliğe sahip sentetik bir kristaldir.
 • Kullanıcı tarafından alındığında psikolojik duruma göre 6-24 saat etkili olabilir.
 • Devamı alınmadığında zevk yoksunluğu ortaya çıktığından ilk kullanımdan itibaren bağışıklık yapan kullanıcıların çoğunu öldüren bir uyuşturucudur.
 • Kristal, crack, met en sık kullanılan sokak isimleridir,
 • İlk kullanan kişide aşırı güç ve iyi olduğu hissi verir, devamında yoksunluk ve ölüme giden bir süreç,
 • Amfetamin ve kokainden üç kat daha etkilidir.
 • Burundan çekme, yakarak, damardan ya da yutarak alınabiliyor, Başta beyin olmak üzere vücutta çürüme başlıyor,
 • Fiziksel çöküşün resmi birkaç gün içinde ayna da görülebilir,
 • Birkaç denemeden sonra ortaya çıkardığı yoksunluk nedeniyle bırakmak neredeyse imkansız.

Metamfetaminin polüler kültürdeki yeri


Bu uyuşturucu türü askerlerin uyanık kalması ve daha verimli olması için birinci Dünya savaşı yıllarında üretilmiştir. Japon bilim adamı Ogata tarafından sentezlendiğinde sadece askerlerin kullanılacağı düşünülmüştü. Oysa İkinci Dünya Savaşı yıllarında Hitler tarafından da kullanılmış daha sonraki yıllarda da diğer zararlı uyuşturucular gibi keyif almak ve aşırıya gitmek için kullanılmaya başlanmıştır. Bu madde 1950'li yıllara kadar Benzedrine ismi ile ticareti yapılmış, bu dönem de zayıflamak ve depresif durumların atlatılması için kullanılmaya başlanmıştır. Fakat birkaç yıl içinde sokaklara düşmesi üzerine 1970 yılından itibaren ABD'de özel reçete olmaksızın satışı yasaklanmıştır.

Metamfetamin insanda nasıl etkileri görülür?

 • Genel olarak; konsantrasyon ve motivasyonu  artırır, beyin fonksiyonlarının artmasını sağlar, bu madde kullanıldığında vücut ısınır, tansiyon ve nabız yükselir. İshal, bulantı ve kusma görülür. Yüksek oranda  coşkuya (Öfori) neden olduğu bilinir.  Bağımlılarda kalıcı zevk yoksunluğu (Anhedoni) meydana gelir. Eroinden daha etkili ve kullanıcının hayatı daha kısadır. Kullanıcılar da meth ağız denilen diş çürükleri meydana gelir. Bağışıklık sistemi baskılanarak hastalık oluşumları artar. Satafilokok enfeksiyonlar aşırı miktarda artar. Kilo kaybı çoğalır, kısa süreli libido (Yaşamsal enerji) artışı meydana gelir, erektil disfonksiyon (Sertleşme sorunu) meydana gelir.
 • Beyin üzerindeki etkileri, metamfetimin kullanan bağımlılarda beyin nörotransmitterler dopamin salgılanmasını artırır. Dopamin yüksekliği beyinde hat safhaya ulaşır. Dopamin bu seviyeden sonra uzun zaman düşmez. Bu durumda beyin kimyası bozularak depresyon meydana gelir. Metamfetamin, kullanıcının duman ya da enjektör yardımı ile kanına karıştığında dopamin salgılanması ile  zevk  ve aşırı keyif elde etmesine olanak tanır. Kullanıcılar üzerinde yapılan araştırmalar da beyin görüntüleri çekilmiş genel olarak beynin sözel öğrenme kısmında kayda değer gerilik ortaya çıktığı gözlenmiştir. Beynin duygusal hafızasında anomali, ağır yapısal ve işlevsel değişikliklerin meydana geldiği ortaya çıktı.
Yapılan araştırmalarda; Metamfetamin zevk etkisi geçtiğinde yoksunluğu ortaya çıktığı gözlendi. Tekrar alındığında beyin hücresel değişiminin buna eşlik ettiği ve yoksunluğun giderilerek beynin küçüldüğü ortaya çıktı. Döngü sürekli artan oranda devam etmiştir.  Dolayısı ile bağımlılık kronik bir hastalık haline geldi. Bir yıl boyunca metamfetamin alınmadığında beyin kendini yenileyebilmektedir. Fakat beyin hasarı çok fazla olduğundan eski halini alması bir yıldan daha uzun bir süre devam etmektedir. Metamfetamin birkaç kullanımdan sonra bırakmak imkânsız olduğundan  çevremizi ve çocuklarımızı  dikkatli takip etmeliyiz.
Son Güncelleme : 03.11.2023 12:46:29
Metamfetamin ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Metamfetamin Yorumları
şifre

16 Yorum Yapılmış "Metamfetamin"
Ben 19 yasindayim bende kullaniyorum 5 aydir cok coktum ama vazgecmek imkansiz demeyin kristal kullanan arkadaslarinizda uzak durursaniz caniniz cekmez ve sagliginizi kyabetme geregi duymazsiniz
.
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
yaklaşık 7 aydır içiyorum brakmayı denedigim zaman günlerce yataktan çıkamıyorum hep uyku halinde ve halsiz hissediyorum kendimi bende artık denemekten vazgeçtim üldürürken süründürmesin yeter
.
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Yaklasik 5 6 aydir kullaniyorum ilk baslarda cok nadir aliyordum. Sonraki donemde 3 4 gunde bi kullaniyordum yeri geli bir hafta bile kullanmazdim. Etkisi gectikten sonra halsizlik ve surekli uyuma istegi oluyor ama kendinizi birakmadiginiz surece fazla sikinti olmuyor. Etkisi gectikten sonra gunlerce yataktan kalkamiyoruz yok efendim perisan oluyoruz diyenler işsiz ve basi bos insanlardir benim gorusume gore. Ben 3 gece once aldim aksam yatirmadi ama sabah kalkip işe gittim bir sonraki gece hala etkisi vardi ve yine yatirmadi ama yine sabah kalkip işe gittim ve üçüncü gece uyudum. Iki gece hic yatmadigim icin sabah kalkmak bayya zor oldu ama kendimi kontrol edebildim ve yine iş yerime gitip calistim. Belki inanmiyorsunuz ama allah sahittir cogu zaman boyle. Kullandiktan iki gun sonra etkisi biter ve yine icmek istersiniz ama kendize hakim olursaniz gercekten icmezsini. Ben yeri gelir bikac gece ust uste icerim yeri gelir bir haftadan fazla zaman gecer icmem. Son icisimle ondan onceki icisim arasindan tam oniki gun gecmisti. Ben kesinlille icmem dedigim zaman icmem ve yemin ederim gercekten kendinizi kontrol ederseniz birakilmasi zor bisey degil. Yeterki insan birakmak istesin. Ben birakamiyorum diyen varsa sadece kendisini kandiriyor.
.
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Babacan bu dalga taktı mı seni bırakamazsın ama keyifçisi olursan güzel . Ben 3 yıldır içiyorum mesela öyle zaman oldu ki 3 ay bi fiil içtim gece gündüz bak mesala 6 aydır içmiyorum ne canım istiyor ne başka birşey ilk 3 gün düşüşü var aşırı uyku mutsuzluk vb şeyler alkol içerek atlaton o günleri eğer bırakamıyorum diyen varsa iradesi zayıftır bırakılmayacak birşey YÖK bu dünya da ananın babanın ölümüne alışan insan onu bırakmaya mı alışamayacak sadece ortamdan uzak durun yeter .
.
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Bu madde ile ömür boyu yaşamayı dusunuyorsan iç Aksi halde birakmak imkânsiz. Mesele birakmak degil. Biraktiktan sonra basliyor mesele. Hayatta hiçbişeyden keyif almıyorsun
.
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
iki yıldır kullanıyorum bir çok kez bırakmayı denedim en fazla 3 ay sürdü ya ben onu buldum ya o beni buldu bende vaz geçtim sakın merak edip içmeyin.
.
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
peki nasıl yapılır içindeki malzemeler ne
.
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
2 yaz ayinda 4 ayda yaklaşik hafanin 3-4 günğ aşiri dozda içtim , bırakmak isteyen bırakır ama bi kere daha diye şeytan girerse de kullanilir , benim sizlere tavsiyem , iradesi olmayanlar içmesin , kendini tanimayanlar içmesin , ayda 1 2 haftada 1 için desemde bunu ben bile sağlamakta zorluk çekiceğimi biliyorum , o yüzden en temizi hiç içmemek , şuan yaklaşik 3 aydir azima sürmedim hayatim normal , saçlarim döküldü ve hala devam ediyor , dişleimde ufak ufak çatlamalar ve azima gelmele oldu , met ağzi denilen olayi bi arkadaşim bizzat yaşiyor biliyorum , ağzi çok kötü kokuyor , methanfetamin güzel gibi gözüken ama insani hayatini bile berki elinden alicak tehlikeli bir madde , salaği akıllı yapiyoe bu yğzden ele düşmesi çok sakıncali , tanidiğim insanlar var düzenli içiyorlar , ama bunu sağlamak oldukça zoe , unutmayin , kendinize relax hissettiren , akıllı hissettiren herşeye hakim olduğunuzu hissettiren bi maddeden bahsediyoruz , tabi bırakmasi zor , içmeyin
.
CEVAP YAZ
Yav arkadaşlar biri beni aydınlatabilir mi? Ben bu meredi yaklaşık 7 aydır kullanıyorum.. baya da içiyorum yani.. fakat bende ne halüsinasyon ve paranoya ne agzimda yara hiç bi şey gerçekleşmedi.. icmeyeyim diyorum ilk iki üç gün evet yataktan çıkmak istemiyorum depresyon gibi bir hal oluyo.. fakat 4. Günden sonra hiç onu kullanmamisim gibi yoksunluk çekmiyorum.. negatif tek durumu çabuk ofkeleniyorum mesela normalde ofkelenmeyecegim bir duruma büyük öfke gösteriyorum.. onun haricinde yani onunla hiç bir bağım kalmiyo.. bağımlı bunsuz yapamayan adama denilmiyo mu? Bir de bende neden bunun negatif etkileri anlatılanlar gibi değil.. sonradan mesela 15 gün sonra hic beklenmedik negatif etkiler çıkar mı?
.
CEVAP YAZ
Sene de bir iki defa kokoin içerdim eskiden, sonra bozdu ibneler içeriğini iki kere ağır psikolojik durum yaşadım 5 gün kimseyle konuşamadım tek kelime bir daha içmedim. Met e gelelim, evet düşüş sert olabiliyor bu düşüş sırasında gıda takviyesi bitkisel Serotonin ve bal süt antioksidan bol Ayran yoğurt vb toparlanmaya destek olacak Vitaminler falan alarak süreci tekrar met içmeden atlatabiliyorsun. Artı sevgili gençler içmeyin ben kuvvetliyim yok ben bırakırım falan o laflar boş. Bu kafaya alışan insan onu bulur içer bir gün yine yada Met onu bulur.. Allah korusun herkesi. Metsiz otsuz hapsız, Hayatı normal algılamak daha güzel. Hepinizi öpüyorum
.
CEVAP YAZ
Ben irademe sahip çıkıyorum diyen arkadaşlar. bir gün gelir hayatınızda zor dönemlerden geçersiniz ozaman bu maddeler sizin en iyi dostunuz olur ve bir bakarsınız sizde irade kalmamış o yüzden kesinlikle uzak durulmalı kullanandanda maddedende. Ölüm haktır, ama bu maddelerin üzerinizde yaşattığı karakter ve kişilik bozukluğu çok daha vahim. Maddesiz hayat çok daha güzel
.
CEVAP YAZ
Arkadaslar sakina sakin kullanmayin hayattan zek alamayn insanlar kullanir bu nalet seyi o yuzden bi ortamda uzatilirsa kullanmayin hersey bi kereyle baslar birkerede herseyinizi kaybedersiniz geri donusumu olmayan bis bir maddedir
.
CEVAP YAZ
Dün ilk ve son kez kullandım ama, hep bi mutsuzluk uykusuzluk melankoli hali var, bu kaç saate geçer?
.
CEVAP YAZ
O sizi hükmetmesin siz onu hükmedin kullanamadğınız o tas kafanın içinde biter herşey
.
CEVAP YAZ
Bende ortalama 3 yıldır kullanıyorum istediğim zaman irademe sahip olabiliyorum
.
CEVAP YAZ
İnşallah kurtulucaz
.
CEVAP YAZ
Nişadır
Nişadır
Nişadır, kelimesi çok aşina olduğumuz bir kelime olarak bilinir. Öyle ki atasözlerimizde bile adı geçmektedir. Nişadır tarihi çok eski tarihlere dayanmaktadır uzun zamanlardan bugüne halen aktar dükkanlarında satılmakta ve bulunmaktadır. Nişadır çok ...
Naftalin
Naftalin
Naftalin, Beyaz parlak pullar halinde, kristal gibi görünen, kendine özgü keskin kokulu bir maddedir. Giysilerimizde özellikle kışlık kıyafetlerde güve gibi haşereleri kıyafetlerden uzak tutmak için kullanılır. Genelde yatak odalarında bulunan gardır...
Kimya Teknolojisi
Kimya Teknolojisi
Kimya Teknolojisi, Kimyanın temel ilkeleri ile ileri teknoloji içermekte olan kimya teknolojisi çalışma ve kontrol becerisi bu teknoloji yardımı ile kazandırılmaktadır. Kimya teknolojisi öğrencilerine kimyanın altın kuralları ve kurallar doğrultusund...
Kolaylaştırılmış Difüzyon
Kolaylaştırılmış Difüzyon
Kolaylaştırılmış difüzyon, öncelikle Difüzyonun ne demek olduğuna bir bakalım difüzyon, yayılma ya da geçişme olarak bilinir, maddelerin çok yoğun bölgeden, az yoğun bölgeye doğru kendiliğinden yayılmasıdır. Fiziksel kimyada ise moleküllerin kinetik ...
Kodein
Kodein
Kodein, Uyuşturucu özelliği bulunan Kodein haşhaş bitkisinin kapsüllerinden çıkarılan afyon isimli uyuşturucudan elde edilir. İlaç endüstrisinin vazgeçilmez hammaddesi olan kodein genel olarak öksürük kesici özelliği için kullanılır. Bağımlılık yarat...
Hızlı Metabolizma
Hızlı Metabolizma
Hızlı Metabolizma, Metabolizma; İnsan vücudunun temel ihtiyaçlarını karşılamak için yaktığı enerjiye denir. Metabolizmanın hızlı olduğu kişiler genellikle çalışan erkekler, çocuklar ve soğukta protein ağırlıklı beslenenlerdir. Hızlı metabolizma insan...
Kimya Formülleri
Kimya Formülleri
Kimya Formülleri,  Eski çağlarda keşfedilen taş yontmayla çıkan kıvılcımın tutuşması sonucu insanlara  ateşin varlığını gösterdi. İşte bu yazımızda, kimya formülleri ve  önemine değineceğiz. Bu tarih öncesi yaşayan insanların yanma ola...
Anorganik Kimya Nedir
Anorganik Kimya Nedir
Anorganik kimya nedir, sorusunun oldukça basit bir cevabı vardır. Kimyanın alt dallarından biri olan anorganik kimya, bazı kaynaklarda inorganik kimya olarak bilinmektedir. Hatta genel olarak bakıldığında anorganik kimya, inorganik kimyaya göre çok d...
Baş Kuantum Sayısı
Baş Kuantum Sayısı
Baş kuantum sayısı, n harfi ile gösterilen yörünge numarasının değerini belirleyen sayıdır. N 1,2,3,4 gibi tam sayı değerlerini gösterir. Baş kuantum sayısı, elektronların yerlerinin ve enerjilerinin belirlenmesinde yeterli olmadığı görülmüştür. Çünk...
Kimyanın Temel Kanunları
Kimyanın Temel Kanunları
Kimyanın Temel Kanunları,  başlık olarak dört ana başlık altında toplanabilir. Kütlenin korunumu kanunu, sabit oranlar kanunu, bileşenlerin hacim oranları kanunu ve katı oranlar kanunu. Bu sıralamayı araştıralım bu gün.Kütlenin Korunması Kanunu ...
Civa
Civa
Civa, Gümüş renginde bir madendir. Sıvı halde bulunan 5 elementten (Galyum, brom, sezyum, cıva ve fransiyum) birisidir. Civa zehirli ve pahalı bir maddedir. Enzimlerin çalışmasına olumsuz etkide bulunduğu için çok tehlikelidir. Civa, hava, su ve topr...
Endüstriyel Kimya Nedir
Endüstriyel Kimya Nedir
Endüstriyel Kimya Nedir; Endüstriyel kimyanın yalnızca, bulunmuş olan ve laboratuvarlarda denenmiş olan işlemlerin ve reaksiyonların geniş manadaki uygulamaları kapsadığını düşünmek yanlış olur. Gerçekte, yüzlerce sentez olmasına rağmen, bileşiklerin...

 

Nişadır
Metamfetamin
Naftalin
Kimya Teknolojisi
Kolaylaştırılmış Difüzyon
Kodein
Hızlı Metabolizma
Kimya Formülleri
Anorganik Kimya Nedir
Baş Kuantum Sayısı
Kimyanın Temel Kanunları
Civa
Endüstriyel Kimya Nedir
Atom Kütlesi
Kimyanın Alt Dalları
Amfetamin
Modern Atom Teorisi
Organik Bileşikler
Subkutan Enjeksiyon
İzotop
Ekstazi
Titrasyon
Kül
Fungusit
Fonksiyonel Gruplar
Normalite
Titanyum
Polimer Kimyası
Elektron İlgisi
Papaverin
Popüler İçerik
Atom Kütlesi
Atom Kütlesi
Atom Kütlesi, Bir elementin, (ma) cinsinden bir atomun kütlesini belirtir. Bazen atomik kütle birimi (akb) olarak ifade edilir. Yani bir atomun kütles...
Kimyanın Alt Dalları
Kimyanın Alt Dalları
Kimyanın alt dalları, Kimya, genel tanımını bakıldığında bir mekanik hatta daha ilerisinde, kinematik olan bu bilim dalı, tabiatta var olan bütün madd...
Amfetamin
Amfetamin
Amfetamin, kimyasal olarak "rasemik fenil izopropil amin "adıyla bilinmektedir, formülü C9H13N şeklindedir. Genellikle amfetamin saf halinde iken uçuc...
Modern Atom Teorisi
Modern Atom Teorisi
Modern atom teorisi; Atomlarda belirli bir enerji seviyesi vardır. Atomlar belirli bir enerji seviyesi vardır. Elektronlar ancak bu şekilde atomlard...
Organik Bileşikler
Organik Bileşikler
Organik Bileşikler, Organik bileşikler, yapılarında karbon atomu olan bileşiklerdir. CO2 karbon ile birlikte oksijen ve hidrojende bulunduran organik ...
Subkutan Enjeksiyon
Subkutan Enjeksiyon
Subkutan enjeksiyon, bir deri altı enjeksiyonudur. Ağız yolu ile verilemeyen ilaçlara uygulanır. Deri altında ilaç emilimi kapiller yolu ile olmaktadı...
İzotop
İzotop
İzotop, atom numarası aynı, nötron ve kütle numarası farklı olan atomlara denir. Diğer bir ifadeyle atom numaraları aynı olduğu halde nötron sayıları...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nişadır
Metamfetamin
Naftalin
Kimya Teknolojisi
Kolaylaştırılmış Difüzyon
İdeal Gazlar Ve Entalpi
Sabun Üretimi Nasıl Yapılır?
Deneylerimde Kullanacağım Bir Plastik Var Ama Onu Bulamıyorum
Atom Kütlesi Nedir?
İskelet Formulü
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
İdeal Gazlar Ve Entalpi
Sabun Üretimi Nasıl Yapılır?
Deneylerimde Kullanacağım Bir Plastik Var Ama Onu Bulamıyorum
Atom Kütlesi Nedir?
İskelet Formulü
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Kasım - 2023