Dengeli Beslenme

Dengeli Beslenme

Dengeli beslenme, sağlıklı bir şekilde büyüme, gelişme, fonksiyonel olarak uzun süre yaşamak için, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi ve besin ögelerinin tamamını yeterli miktarda, besleyici özelliklerini kaybetmeden, en doğal şekilde vücuda alarak gerektiği gibi kullanmaktır. Vücudun sağlıklı bir şekilde büyümesi, yenilenebilmesi ve görevlerini yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyulan her besin ögesinden yeteri kadar alınması ve alınan besin ögelerinin vücut tarafından uygun bir şekilde kullanılması dengeli beslenme olarak tanımlanır.

Beslenirken her zaman dengeli olmak gerekir. Dengeli beslenmek ruh ve beden sağlığını korumak için en önemli kurallardan biridir. Besin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve vücuda alınan besinlerin sağlayacağı enerji göz ardı edilmemelidir. Aksi halde dengeli beslenme sağlanamaz. Dengeli beslenme ayrıca kişinin yaşam tarzı, yemek alışkanlıkları ve zevkleriyle de alakalı bir kavramdır.

Vücudun ihtiyaç duyduğu besin ögeleri tam olarak karşılanamazsa ihtiyaç duyulan enerji sağlanamaz, vücut dokuları yapılamaz ve beraberinde yetersiz beslenmeden dolayı farklı sorunlar yaşanmaya başlanır.

Dengesiz beslenme, kişinin yeterince yese de uygun gıdaları tercih etmediği ya da pişirme tekniklerini yanlış kullandığı için vücuda besin ögelerini tam olarak alamaz. Vücuda alamadığı besin ögesinin yaratmış olduğu açıklık nedeniyle yine sağlık bozulur. Bu durumda dengesiz beslenme olarak tanımlanır.

Vücudun ihtiyaç duyduğu Besinler kaç gruba ayrılır?

Vücut için gerekli olan besinler üç ana gruba ayrılır;

Proteinler (yapıcı besinler): Biyolojik dengeyi korumak için protein, demir ve kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahip olan besinleri içerir. Protein ağırlıklı besinlerin hücre yapımı ve yenilenmesi için önemli yeri vardır. Proteinlerin en önemli görevi doku yapma ve bu dokuları onarmaktır. Ayrıca proteinlerin vücutta daha sayılamayacak kadar görevi bulunmaktadır. Vücuda alınan besinlerin sindirilmesi, enerji ihtiyacını karşılama proteinler tarafından sağlanır.

Karbonhidratlar (alet besinler): Karbonhidrat vücuda alındığında hemen enerji sağlar. Beden ve zihin çalışması için gerekli enerji karbonhidratlar tarafından karşılanır. Karbonhidrattan yoksun beslenme kişide halsizlik, bitkinlik, zihinde konsantrasyon eksikliği gibi sorunlara yol açar.

Yağlar (yakıt besinler): Dengeli beslenmek için protein, karbonhidrat ve yakıt besin olan yağlar vücudun ihtiyaç duyduğu ölçülerde düzenli olarak vücuda alınmamalıdır. Günlük besin ihtiyacının %20 proteinlerde, %60 kadarı sebze ve meyvelerden, %10'luk grubu karbonhidratlardan, %5'i ise yağlardan oluştuğunda dengeli beslenmeden söz edilebilir.

Dengeli beslenmenin kuralları nelerdir?

  • Sağlıklı bir yaşam sürmek için dengeli beslenmek en önemli kuraldır. Her besin grubundan ihtiyacı karşılayacak şekilde ne az nede fazla tüketilmelidir. Dengeli beslenmede önemli olan besin ya da besin grubunun tüketilmesi değil dengeli tüketilebilmesidir. Vücuda alınması gereken besin grubu miktarları yaşa ve cinsiyete göre farklılık gösterir. Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıl günlük tüketimi yapılması gereken besin gruplarıdır.
  • Dengeli beslenmenin bir diğer kuralı az ve sık aralıklarla yemek yemektir. Günlük 3 ana ve 3 ara öğünden oluşan bir beslenme programı takip edilmelidir. Ana öğünler sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidratların neredeyse tümü karşılanabilir. Ara öğünlerde ise meyve, sebze gibi besinlerden vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller karşılanmalıdır. Öğün aralarında en az 3 saatlik bir boşluk olmalıdır.
  • Dengeli beslenmede tüketilen yağın doğru tercihe dilmesi gerekir. Doymuş yağlardan uzak durularak damar sertliğinin önüne geçilebilir. Bu sayede kalp krizi ve inme gibi riskler azaltılabilir. Doğru yağ seçimi sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi sağlanabilir. Ceviz yağı, zeytinyağı ve fındık yağı tercih edilmesi gereken yağlar arasında yer alır.
  • Dengeli beslenmek üzerinde yeterince su içmenin de payı büyüktür. Gün içinde 1,5-2 litre su içilmesi gerekir. Su vücutta bulunan zararlı toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Sindirim ve dolaşım sistemini dengeleyici özelliği vardır.
  • Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek alışkanlık haline getirilmelidir. Bu sayede vücuda bol vitamin ve mineral alınabilir. Lif bakımından zengin olan meyve sebze doygunluk hissi yaratarak daha az yemek yenmesini sağlar. Konserve ya da dondurulmuş ürünler yerine taze olanları tercih edilmelidir.
  • Aşırı yağlı, tuzlu, şekerli ya da asitli içecek ve yiyeceklerden kaçınmak dengeli beslenmek için önemlidir. Bu tarz yiyecekler kalori bakımından yüksektir ve vücut için faydalı değildir. Vücutta gereksiz yağ depolanmasına neden olur.
  • Dengeli beslenmek için et ve et ürünlerinden aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketilmelidir. Et ve et ürünleri protein deposudur ve fazla tüketildiğinde vücutta yağa dönüşürler.
  • Yiyecekleri tüketmek kadar pişirme tekniği de dengeli-sağlıklı beslenmek için önemlidir. Bu nedenle yiyeceklerin lezzetini kaybetmesine izin verilmeden doğru teknik kullanılarak pişirilmelidir. Haşlama, ızgara ya da fırında pişirerek yiyeceklerin besin değerleri korunabilir.
  • Dışarıda yemek yenilecekse tercih edilen mekana, hijyene çok dikkat edilmelidir. Açık yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
Son Güncelleme : 10.12.2020 02:46:25
Dengeli Beslenme ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Dengeli Beslenme Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Dengeli Beslenme"
Her ne kadar sağlıklı bir şekilde beslenmeye çalışmış olsam bile bir türlü ayarını tutturamıyorum. Bazen fazla, bazen de olmadık yiyecekler tüketiyorum. Acaba Dengeli beslenme nasıl olur? Vücudun ihtiyaç duyduğu besinler kaç gruba ayrılır? Dengeli beslenmenin kuralları nelerdir? Bu konuda değerli yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Feyza . 03.11.2018 14:06:44
CEVAP YAZ
Nişadır
Nişadır
Nişadır, kelimesi çok aşina olduğumuz bir kelime olarak bilinir. Öyle ki atasözlerimizde bile adı geçmektedir. Nişadır tarihi çok eski tarihlere dayanmaktadır uzun zamanlardan bu güne halen aktar dükkanlarında satılmakta ve bulunmaktadır. Nişadır çok...
Metamfetamin
Metamfetamin
Metamfetamin, Uyuşturucu özellikli bir çok madde ülkemizde yasalar ile yasaklanmıştır. Bunlardan biride metamfetamin'dir. Uyuşturucuların yasal kullanım istisnası tıbbi ilaç yapımında kullanımıdır. Metamfetamin ilk defa 1893 yılında bilim a...
Naftalin
Naftalin
Naftalin, Beyaz parlak pullar halinde, kristal gibi görünen, kendine özgü keskin kokulu bir maddedir. Giysilerimizde özellikle kışlık kıyafetlerde güve gibi haşereleri kıyafetlerden uzak tutmak için kullanılır. Genelde yatak odalarında bulunan gardır...
Kimya Teknolojisi
Kimya Teknolojisi
Kimya Teknolojisi, Kimyanın temel ilkeleri ile ileri teknoloji içermekte olan kimya teknolojisi çalışma ve kontrol becerisi bu teknoloji yardımı ile kazandırılmaktadır. Kimya teknolojisi öğrencilerine kimyanın altın kuralları ve kurallar doğrultus...
Kolaylaştırılmış Difüzyon
Kolaylaştırılmış Difüzyon
Kolaylaştırılmış difüzyon, öncelikle Difüzyonun ne demek olduğuna bir bakalım difüzyon, yayılma yada geçişme olarak bilinir, maddelerin çok yoğun bölgeden, az yoğun bölgeye doğru kendiliğinden yayılmasıdır. Fiziksel kimyada ise moleküllerin kinetik ...
Kodein
Kodein
Kodein, Uyuşturucu özelliği bulunan Kodein haşhaş bitkisinin kapsüllerinden çıkarılan afyon isimli uyuşturucudan elde edilir. İlaç endüstrisinin vazgeçilmez hammaddesi olan kodein genel olarak öksürük kesici özelliği için kullanılır. Bağımlılık yarat...
Hızlı Metabolizma
Hızlı Metabolizma
Hızlı Metabolizma, Metabolizma; İnsan vücudunun temel ihtiyaçlarını karşılamak için yaktığı enerjiye denir. Metabolizmanın hızlı olduğu kişiler genellikle çalışan erkekler, çocuklar, ve soğukta protein ağırlıklı beslenenlerdir. Hızlı metabolizma insa...
Kimya Formülleri
Kimya Formülleri
Kimya Formülleri, Eski çağlarda keşfedilen taş yontmayla çıkan kıvılcımın tutuşması sonucu insanlara ateşin varlığını gösterdi. İşte bu yazımızda, kimya formülleri ve önemine değineceğiz. Bu tarih öncesi yaşayan insanların yanma olayın...
Anorganik Kimya Nedir
Anorganik Kimya Nedir
Anorganik kimya nedir, sorusunun oldukça basit bir cevabı vardır. Kimyanın alt dallarından biri olan anorganik kimya, bazı kaynaklarda inorganik kimya olarak bilinmektedir. Hatta genel olarak bakıldığında anorganik kimya, inorganik kimyaya göre çok d...
Baş Kuantum Sayısı
Baş Kuantum Sayısı
Baş kuantum sayısı, n harfi ile gösterilen yörünge numarasının değerini belirleyen sayıdır. n 1,2,3,4 gibi tam sayı değerlerini gösterir. Baş kuantum sayısı,elektronların yerlerinin ve enerjilerinin belirlenmesinde yeterli olmadığı görülmüştür. Çü...
Kimyanın Temel Kanunları
Kimyanın Temel Kanunları
Kimyanın Temel Kanunları, başlık olarak dört ana başlık altında toplanabilir. Kütlenin korunumu kanunu, sabit oranlar kanunu, bileşenlerin hacim oranları kanunu ve katı oranlar kanunu. Bu sıralamayı araştıralım bu gün.Kütlenin Korunması Kanunu (...
Civa
Civa
Civa, Gümüş renginde bir madendir. Sıvı halde bulunan 5 elementten (galyum, brom, sezyum, cıva ve fransiyum) birisidir. Civa zehirli ve pahalı bir maddedir. Enzimlerin çalışmasına olumsuz etkide bulunduğu için çok tehlikelidir. Civa, hava, su ve topr...

 

Nişadır
Metamfetamin
Naftalin
Kimya Teknolojisi
Kolaylaştırılmış Difüzyon
Kodein
Hızlı Metabolizma
Kimya Formülleri
Anorganik Kimya Nedir
Baş Kuantum Sayısı
Kimyanın Temel Kanunları
Civa
Endüstriyel Kimya Nedir
Atom Kütlesi
Kimyanın Alt Dalları
Amfetamin
Modern Atom Teorisi
Organik Bileşikler
Subkutan Enjeksiyon
İzotop
Ekstazi
Titrasyon
Kül
Fungusit
Fonksiyonel Gruplar
Normalite
Titanyum
Polimer Kimyası
Elektron İlgisi
Papaverin
Popüler İçerik
Endüstriyel Kimya Nedir
Endüstriyel Kimya Nedir
Endüstriyel Kimya Nedir; Endüstriyel kimyanın yalnızca, bulunmuş olan ve laboratuvarlarda denenmiş olan işlemlerin ve reaksiyonların geniş manadaki uy...
Atom Kütlesi
Atom Kütlesi
Atom Kütlesi, Bir elementin, (ma) cinsinden bir atomun kütlesini belirtir. Bazen atomik kütle birimi (akb) olarak ifade edilir. Yani bir atomun kütles...
Kimyanın Alt Dalları
Kimyanın Alt Dalları
Kimyanın alt dalları, Kimya, genel tanımını bakıldığında bir mekanik hatta daha ilerisinde, kinematik olan bu bilim dalı, tabiatta var olan bütün madd...
Amfetamin
Amfetamin
Amfetamin, kimyasal olarak "rasemik fenil izopropil amin "adıyla bilinmektedir, formülü C9H13N şeklindedir. Genellikle amfetamin saf halinde iken uçuc...
Modern Atom Teorisi
Modern Atom Teorisi
Modern atom teorisi; Atomlarda belirli bir enerji seviyesi vardır. Atomlar belirli bir enerji seviyesi vardır. Elektronlar ancak bu şekilde atomlard...
Organik Bileşikler
Organik Bileşikler
Organik Bileşikler, Organik bileşikler, yapılarında karbon atomu olan bileşiklerdir. CO2 karbon ile birlikte oksijen ve hidrojende bulunduran organik ...
Subkutan Enjeksiyon
Subkutan Enjeksiyon
Subkutan enjeksiyon, bir deri altı enjeksiyonudur. Ağız yolu ile verilemeyen ilaçlara uygulanır. Deri altında ilaç emilimi kapiller yolu ile olmaktadı...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nişadır
Metamfetamin
Naftalin
Kimya Teknolojisi
Kolaylaştırılmış Difüzyon
Sabun Üretimi Nasıl Yapılır?
Deneylerimde Kullanacağım Bir Plastik Var Ama Onu Bulamıyorum
Atom Kütlesi Nedir?
İskelet Formulü
Alprazolam Nasıl Yapılır ?
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Sabun Üretimi Nasıl Yapılır?
Deneylerimde Kullanacağım Bir Plastik Var Ama Onu Bulamıyorum
Atom Kütlesi Nedir?
İskelet Formulü
Alprazolam Nasıl Yapılır ?
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022