D Vitamini

D Vitamini

D Vitamini, Hayatımızda mineraller, proteinler ve vitaminlerin yeri büyüktür. Yaşamımızın her anında vücudumuz bunları depolamaktadır. Bugün ise vitaminler içerisinde D vitamini hakkında bilgiler vereceğiz. D vitamini nedir? D vitamini nelerde vardır? Faydaları nelerdir? Eksikliği sonucunda ne tür hastalıklar baş gösterir? Bu sorulara yanıtlar bulacağız. D vitamini diğer vitaminler gibi çok fazla miktarda besinler içerisinde bulunmaz. Göze büyümesinde ve kemik gelişiminde mühim rol oynamaktadır. Ayrıca iltihaplı olan hastalıklar için önem arz etmektedir. Direncimizin artmasına yardımcı olur. Hepinizin de bildiği üzere kemiklerimizin oluşumunda ki en büyük etken kalsiyumdur. D vitamini ise kalsiyumun bağırsaklarda emilmesini sağlamaktadır. Kalbindin adında bir protein vardır. D vitamini ise bu proteinin harekete geçmesine yardımcı olur. Bu işi ise kalsiyum aracılığı ile kana geçilmesine yardımcı olmaktadır. Kan içerisinde belirli oranda kalsiyum depolandığında yeni kemikler oluşmaya başlayacak; eski kemikler ise kalsiyum aracılığıyla yenilenecektir. D vitamini azlığı nedeniyle bağışıklık sistemimiz zayıf düşer. Kanser hastalıklarına yakalanma riskinin artmasına neden olmaktadır. Ciltte de bazı sorunlara neden olmaktadır. Bedenimiz güneş ile temas ettiğinde D vitaminini üretmektedir. İnsanlar arasında D vitaminine ''gün ışığı vitamini’’ de denilmektedir.

D Vitaminin Eksikliğine Kolay Yakalanabilen Gruplar

Bazı insanlarda bu vitaminin eksikliği diğer gruptaki insanlara göre daha çok görülmektedir. Bunların başında gelen gruplardan bir tanesi güneşe çıkmayanlar, yaşı ilerlemiş insanlar, cilt rengi koyu olanlar, emziren anneler, yağ emme problemi yaşayan insanlardır.

 • Yaşı ilerlemiş insanlar, ihtiyarlandıkça bedenin güneş ışınlarıyla D vitamini meydana getirme yeteneği zayıf düşer. Bu sebeple bir profesyonel yardımı ile belirli yaşın üstüne gelindikten sonra D vitamini takviyesi yapılmalıdır.
 • Bebek emziren anneler, bebekler gerekli olan D vitamini ihtiyacını annenin sütünden karşılamaya çalışır. Fakat annenin vücudunun ürettiği kadar D vitaminini barındırır. Bu nedenle bu oran bebek için yeterli değildir. Anne bebeğin günlük D vitaminini karşılaması için en az on dakika bebeği güneşe çıkarmalıdır. Bebek gerekli D vitaminini güneşten elde edilmesine yardımcı olmalıdır.
 • Yağ emme problemi olan insanların ya da çok az yağ barındıran bir beslenme programı kullanan bireylerde D vitamini eksikliği çok sık rastlanan bir durumdur. D vitamini bedende çabuk çözünebilen bir maddedir. Bu yüzden vücutta yeterli oranda yağın bulunması gerekir.
 • Cildi koyu renkte olan insanların cildinde mevcut bir pigment vardır. Cilde kendi öz rengini veren melanin adındaki madde D vitaminini üretme kabiliyetini azaltmaktadır. Bazı kullandığımız ilaçlar D vitamininin meydana gelmesini olumsuz oranda etkilemektedir. Çünkü bu ilaçlar kalsiyum emiliminin azalmasına neden olmaktadır. bu ilaçlara dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin; diyet için kullanılan ilaçlar, kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan ilaçlar vb.

D Vitamini Eksikliğinde Meydana Gelen Rahatsızlıklar

D vitamini eksikliği yüzünden birçok hastalıkla karşı karşıya kalırız. Bazı durumlarda bu hastalıkların belirtileri erken görülebilir. Bazı durumlarda ise uzun vadeye yayılır. Cilt rahatsızlıkları meydana gelir. Kabızlık, ishal, mesane sorunları, baş ağrıları meydana gelir. Saçlarda dökülmeler ve saçların uzamaması gibi sorunlar. Kas ve kemik problemleri. Kanser hastalıklarına yakalanma riski, şişmanlık, diyabet ve bunlara benzer hastalıklar. Sizler için birkaç tane hastalığı ele alacağız.

 • Kemiklerde meydana gelen ağrılar. Çoğunlukla kış mevsiminde güneş çok fazla görülmez. Bu nedenle D vitaminin yetersiz oranda alımı kemik ağrıların artmasına neden olur. Bu kemik ağrıları bedenin tamamında hissedilmektedir. Kemikleri ağrıyan kişilerde halsizlik başlar. D vitaminin eksikliği çocuklarda raşitizm hastalığı kendini gösterir. Yetişkinlerde ise osteomalazi hastalığı kendini gösterir.
 • Depresyona girilmesine neden olabilir. Çünkü serotonin seviyesinin D vitaminine bağlı olarak düştüğü görülür. İnsanların ruhsal hallerine yardımcı olan serotonin beyinde üretilmesidir. İnsanların sebepsiz olarak kendilerini kötü hissetmelerinin sebebidir. Fakat D vitaminin eksikliği yüzünden meydana gelen depresyon çok güçlü olmayabilir.
 • Sık sık soğuk algınlığı meydana geliyorsa D vitaminin eksikliğinin sebep olduğu görülmüştür. Özelliklerde çocuklarda meydana gelen üst solunum yolları enfeksiyonlarının en büyük sebeplerinden bir tanesi D vitamin eksikliğidir.
 • Hem yetişkinlerin hem çocukların hem de bebeklerde çok fazla baş terlemeleri meydana geliyorsa D vitamini eksikliği vardır.
 • Vücudumuzdaki kas dokularının zayıflamasına neden olan ve iskelet kaslarının da zayıflamasının sebeplerindendir D vitamini eksikliği.

D Vitaminin Barındıran Besinler,

D vitaminini barındıran çok fazla sebze yoktur. Olan sebzeler ya da meyveler içerisinde de oranı düşüktür. Fakat bu sebzeler içerisinde kolesterolü arttıran sebzeler olduğu için tüketilirken dikkat etmek gerekir.

 • Yumurta, B 12 vitamini açısından zengin bir besindir. Ayrıca D vitamini içinde önemli bir yere sahiptir.
 • Balıklar, içerisinde derinlerde yaşayan balıklar diğerlerine göre daha fazla D vitamini barındırmaktadır. Bunlar içerisinden ton balığı ve uskumru balığının tüketilmesi sağlık açısından yararlı olacaktır. Balık yağı da tüketilmesi uygundur.
 • İstiridye, içerisinde de D vitamini yüksek oranda bulunmaktadır. Fakat fiyat açısından çok yüksek olduğu için belli kesimler daha çok tüketir.
 • Düğme mantarı, içerisinde de D vitamini yüksek orandadır. Fakat her mantar içerisinde D vitamini aynı oranda bulunmaz. Patates, haşlanarak tüketildiğinde D vitamini ihtiyacınızın birazını giderebilirsiniz.
 • Süt ürünleri, süt içerisinde bol miktarda kalsiyum vardır. D vitamini takviyesi ile güçlendirilerek tüketiliyor.
Son Güncelleme : 26.12.2020 13:02:09
D Vitamini ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

D Vitamini Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "D Vitamini"
Uzun süreden beri baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve uyuşma rahatsızlığı yaşayan biriyim. Doktorun yapmış olduğu tahlil ve tetkikler sonrasında D vitamini eksikliği olduğu tespit edildi. Acaba hangi bitkisel ürünler ve meyveleri fazla tüketirsem D vitamini eksikliği son bulur? Bu konuya ilişkin önereceğiniz faydalı besinler nelerdir?
Gül . 25.10.2018 01:02:10
CEVAP YAZ
Nişadır
Nişadır
Nişadır, kelimesi çok aşina olduğumuz bir kelime olarak bilinir. Öyle ki atasözlerimizde bile adı geçmektedir. Nişadır tarihi çok eski tarihlere dayanmaktadır uzun zamanlardan bu güne halen aktar dükkanlarında satılmakta ve bulunmaktadır. Nişadır çok...
Metamfetamin
Metamfetamin
Metamfetamin, Uyuşturucu özellikli bir çok madde ülkemizde yasalar ile yasaklanmıştır. Bunlardan biride metamfetamin'dir. Uyuşturucuların yasal kullanım istisnası tıbbi ilaç yapımında kullanımıdır. Metamfetamin ilk defa 1893 yılında bilim a...
Naftalin
Naftalin
Naftalin, Beyaz parlak pullar halinde, kristal gibi görünen, kendine özgü keskin kokulu bir maddedir. Giysilerimizde özellikle kışlık kıyafetlerde güve gibi haşereleri kıyafetlerden uzak tutmak için kullanılır. Genelde yatak odalarında bulunan gardır...
Kimya Teknolojisi
Kimya Teknolojisi
Kimya Teknolojisi, Kimyanın temel ilkeleri ile ileri teknoloji içermekte olan kimya teknolojisi çalışma ve kontrol becerisi bu teknoloji yardımı ile kazandırılmaktadır. Kimya teknolojisi öğrencilerine kimyanın altın kuralları ve kurallar doğrultus...
Kolaylaştırılmış Difüzyon
Kolaylaştırılmış Difüzyon
Kolaylaştırılmış difüzyon, öncelikle Difüzyonun ne demek olduğuna bir bakalım difüzyon, yayılma yada geçişme olarak bilinir, maddelerin çok yoğun bölgeden, az yoğun bölgeye doğru kendiliğinden yayılmasıdır. Fiziksel kimyada ise moleküllerin kinetik ...
Kodein
Kodein
Kodein, Uyuşturucu özelliği bulunan Kodein haşhaş bitkisinin kapsüllerinden çıkarılan afyon isimli uyuşturucudan elde edilir. İlaç endüstrisinin vazgeçilmez hammaddesi olan kodein genel olarak öksürük kesici özelliği için kullanılır. Bağımlılık yarat...
Hızlı Metabolizma
Hızlı Metabolizma
Hızlı Metabolizma, Metabolizma; İnsan vücudunun temel ihtiyaçlarını karşılamak için yaktığı enerjiye denir. Metabolizmanın hızlı olduğu kişiler genellikle çalışan erkekler, çocuklar, ve soğukta protein ağırlıklı beslenenlerdir. Hızlı metabolizma insa...
Kimya Formülleri
Kimya Formülleri
Kimya Formülleri, Eski çağlarda keşfedilen taş yontmayla çıkan kıvılcımın tutuşması sonucu insanlara ateşin varlığını gösterdi. İşte bu yazımızda, kimya formülleri ve önemine değineceğiz. Bu tarih öncesi yaşayan insanların yanma olayın...
Anorganik Kimya Nedir
Anorganik Kimya Nedir
Anorganik kimya nedir, sorusunun oldukça basit bir cevabı vardır. Kimyanın alt dallarından biri olan anorganik kimya, bazı kaynaklarda inorganik kimya olarak bilinmektedir. Hatta genel olarak bakıldığında anorganik kimya, inorganik kimyaya göre çok d...
Baş Kuantum Sayısı
Baş Kuantum Sayısı
Baş kuantum sayısı, n harfi ile gösterilen yörünge numarasının değerini belirleyen sayıdır. n 1,2,3,4 gibi tam sayı değerlerini gösterir. Baş kuantum sayısı,elektronların yerlerinin ve enerjilerinin belirlenmesinde yeterli olmadığı görülmüştür. Çü...
Kimyanın Temel Kanunları
Kimyanın Temel Kanunları
Kimyanın Temel Kanunları, başlık olarak dört ana başlık altında toplanabilir. Kütlenin korunumu kanunu, sabit oranlar kanunu, bileşenlerin hacim oranları kanunu ve katı oranlar kanunu. Bu sıralamayı araştıralım bu gün.Kütlenin Korunması Kanunu (...
Civa
Civa
Civa, Gümüş renginde bir madendir. Sıvı halde bulunan 5 elementten (galyum, brom, sezyum, cıva ve fransiyum) birisidir. Civa zehirli ve pahalı bir maddedir. Enzimlerin çalışmasına olumsuz etkide bulunduğu için çok tehlikelidir. Civa, hava, su ve topr...

 

Nişadır
Metamfetamin
Naftalin
Kimya Teknolojisi
Kolaylaştırılmış Difüzyon
Kodein
Hızlı Metabolizma
Kimya Formülleri
Anorganik Kimya Nedir
Baş Kuantum Sayısı
Kimyanın Temel Kanunları
Civa
Endüstriyel Kimya Nedir
Atom Kütlesi
Kimyanın Alt Dalları
Amfetamin
Modern Atom Teorisi
Organik Bileşikler
Subkutan Enjeksiyon
İzotop
Ekstazi
Titrasyon
Kül
Fungusit
Fonksiyonel Gruplar
Normalite
Titanyum
Polimer Kimyası
Elektron İlgisi
Papaverin
Popüler İçerik
Endüstriyel Kimya Nedir
Endüstriyel Kimya Nedir
Endüstriyel Kimya Nedir; Endüstriyel kimyanın yalnızca, bulunmuş olan ve laboratuvarlarda denenmiş olan işlemlerin ve reaksiyonların geniş manadaki uy...
Atom Kütlesi
Atom Kütlesi
Atom Kütlesi, Bir elementin, (ma) cinsinden bir atomun kütlesini belirtir. Bazen atomik kütle birimi (akb) olarak ifade edilir. Yani bir atomun kütles...
Kimyanın Alt Dalları
Kimyanın Alt Dalları
Kimyanın alt dalları, Kimya, genel tanımını bakıldığında bir mekanik hatta daha ilerisinde, kinematik olan bu bilim dalı, tabiatta var olan bütün madd...
Amfetamin
Amfetamin
Amfetamin, kimyasal olarak "rasemik fenil izopropil amin "adıyla bilinmektedir, formülü C9H13N şeklindedir. Genellikle amfetamin saf halinde iken uçuc...
Modern Atom Teorisi
Modern Atom Teorisi
Modern atom teorisi; Atomlarda belirli bir enerji seviyesi vardır. Atomlar belirli bir enerji seviyesi vardır. Elektronlar ancak bu şekilde atomlard...
Organik Bileşikler
Organik Bileşikler
Organik Bileşikler, Organik bileşikler, yapılarında karbon atomu olan bileşiklerdir. CO2 karbon ile birlikte oksijen ve hidrojende bulunduran organik ...
Subkutan Enjeksiyon
Subkutan Enjeksiyon
Subkutan enjeksiyon, bir deri altı enjeksiyonudur. Ağız yolu ile verilemeyen ilaçlara uygulanır. Deri altında ilaç emilimi kapiller yolu ile olmaktadı...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nişadır
Metamfetamin
Naftalin
Kimya Teknolojisi
Kolaylaştırılmış Difüzyon
Sabun Üretimi Nasıl Yapılır?
Deneylerimde Kullanacağım Bir Plastik Var Ama Onu Bulamıyorum
Atom Kütlesi Nedir?
İskelet Formulü
Alprazolam Nasıl Yapılır ?
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Sabun Üretimi Nasıl Yapılır?
Deneylerimde Kullanacağım Bir Plastik Var Ama Onu Bulamıyorum
Atom Kütlesi Nedir?
İskelet Formulü
Alprazolam Nasıl Yapılır ?
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022